ΗΛΕΚΤΡΟΔΙΟ
Τεχνική εταιρία, Ρέθυμνο ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΚΔΟΣΗΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ Η διαδικασία έκδοσης ενός Πιστοποιητικού Πυροπροστασίας έχει τα εξής βήματα: i. Καταθέτουμε τη μελέτη πυρασφάλειας και τα αντίστοιχα τεχνικά σχέδια σύμφωνα με την κατάλληλη πυροσβεστική διάταξη. ii. Εγκρίνεται η μελέτη απο την πυροσβεστική υπηρεσία. iii. Τοποθετούνται τα πυροσβεστικά μέσα ενεργητικής πυροπροστασίας. iv. Καταθέτουμε τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για Πιστοποιητικό Πυροπροστασίας και αφού ελεχθούν τα δικαιολογητικά εκδίδεται το παραπάνω πιστοποιητικό. |
Μελέτη Πυρασφάλειας
Το πρώτο και κύριο που πρέπει να έχει το κατάστημά μας είναι μελέτη πυρασφάλειας .
Σε αυτό το σημείο υπάρχει ένας πολύ βασικός διαχωρισμός και έχει να κάνει με το πότε εκδόθηκε η οικοδομική άδεια που χώρου που στεγαζει την επιχείρηση μας .
Αν η ημερομηνία έκδοσης είναι μετά τις 17-02-1988 ( νέα κτίρια ) , τότε ισχύει η ΠΔ 71/88 ( ΦΕΚ 32Α 17 – 02 – 1988 ) και κάθε δραστηριότητα έχει το δικό της άρθρο .
Αν η άδεια έχει εκδοθεί πριν από αυτή την ημερομηνία ( υφιστάμενα κτίρια ) τότε για χώρους συνάθροισης κοινού ( καφέ , μπαρ , εστιατόρια , αναψυκτηρία – γενικά οτιδήποτε έχει τραπεζοκαθίσματα ) ισχυεί η ΠΔ 3/15 , ενώ για εμπορικά καταστήματα ( παντοπωλεία , οπωρολαχανοπωλεία κτλ ) ισχύει η ΠΔ 8γ/2007 ( ΦΕΚ 276Β 02 – 03 – 2007 ) . Αυτές οι τρεις είναι οι βασικές νομοθεσίες με τις οποίες μελετάμε την συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων .
Υλοποίηση Μελέτης
Από την στιγμή που υπάρχει θεωρημένη μελέτη πυρασφάλειας ( είτε καινούργια , είτε υπάρχουσα ) , χρειάζεται η αυτή η μελέτη να υλοποιηθεί . Δηλαδή , όποια μέτρα ενεργητικής πυροπροστασίας περιγράφονται σε αυτή να υπάρχουν και στην πράξη . Οι πυροσβεστήρες να αγοραστούν , οι φωλίες και τα φωτιστικά ασφαλείας να εγκατασταθούν και οποιαδήποτε άλλα μέτρα να κατασκευαστούν .
Αν υπάρχει ήδη μελέτη πυρασφάλειας θα πρέπει να βεβαιωθούμε ότι όλα τα μέτρα πυρασφάλειας που περιγράφονται σε αυτή έχουν εγκατασταθεί και λειτουργούν σωστά .
Είναι πολύ σημαντικό να μην υπάρχουν συμβιβασμοί σε αυτό το σημείο , γιατί πρώτο και κύριο όλα αυτά αφορούν την ασφάλεια της επιχείρησης και των πελατών μας , ενώ επιπρόσθετα η Πυροσβεστική Υπηρεσία κάνει συχνούς , έκτακτους και αυστηρούς ελέγχους .